TED Alanya Koleji ortaokulunda yabancı dil eğitim programı, yabancı ve Türk İngilizce öğretmenlerinden olușan seçkin bir kadroyla yürütülür. Öğrencilerimizin ortaokulumuzdan mezun olduklarında B1 seviyesinde olmaları hedeflenmektedir. Somut kavramlar döneminden soyut düşünmeye geçiş yapan, hayal gücü kabiliyeti geniş, yaratıcı , esprili , öğrendiği yabancı dile ait bilgileri yorumlayarak analiz ve sentez yapabilen öğrenci profilinin karşımıza çıktığı ortaokul döneminde , okulumuz Yabancı Diller Departmanı , bu dönemin kıymetinin farkında olarak yoğun bir İngilizce programı uygulamaktadır. Bu programının temel hedefleri çocuklarımıza İngilizceyi sevdirmek, başka bir dille de iletişim kurabileceklerinin farkına varmalarını sağlamak ,İngilizce 'nin doğal yollarla kazanımını sağlamak ve bu dili öğrenmeye istek uyandırmaktır. Aktif öğrenme modelini içeren, sözel iletişimin geliştirilmesini amaçlayan programımızda öğrencilerimiz dili yaşayarak , drama yaparak , projeler yaparak ve eğlenerek öğrenecek, İngilizceyi duymak ve konuşmaktan zevk alacak ve günlük yaşamlarında olabildiğince çok kullanarak bilgilerini pekiştirecektir. Okulumuz , bu amaçlara hizmet edecek her türlü teknik donanımı ve digital çağın gerektirdiği iletişim yöntemlerini kullanarak çocuklarımıza İngilizce derslerinde sınırsız kaynak sağlamaktadır.

TED Alanya Koleji Ortaokulunda İngilizce dersleri , Ortaokul İngilizce Sokağında bulunan , öğrencilerimiz için özel tasarlanan sınıflarda ve, I-Mac laboratuarlarında gerçekleştirilir. Yabancı dil öğrenmeyi dört duvar arasına sıkıştırmaktan kaçınan ve İngilizce ‘nin bir ders değil , bir iletişim aracı olduğunu bilincini öğrencilerimize vermeye çalışan Ted Alanya Ortaokul Yabancı Diller bölümü öğretmenleri , okulumuzun geniş kampüs olanaklarını da kullanarak her fırsatta öğrencilerini farklı mekanlarda dil öğretmeye yöneltmektedir.

TED Alanya Koleji Ortaokul bölümünde öğrencilerimiz, İngilizce öğrenim süreçlerinde sene sonunda sahneye koydukları tiyatro oyunlarıyla , dinleme, konuşma, yazma ve okuma becerilerini objektif olarak uluslararası ölçme ve değerlendirme sistemiyle kanıtlayan ve TOEFL Primary ve TOEFL Junior sınavlarından aldıkları sonuçlarla, tüm Ted okulları arasında yapılan TED LEE sınavlarıyla, yıl boyu klüp saatlerinde eğitimini aldıkları diplomatik İngilizce ve çetin münazara kurallarının uygulandığı J’MUNESCO ve J’MUN konferanslarıyla , İngiltere orijinli uluslararası geçerliliği olan BTEC (The Business and Technology Education Council) programıyla , TED Genel Merkezi ‘nin Kanada Milli Eğitim Bakanlığı ile yaptığı resmi anlaşma sonucu yürürlüğe koyduğu Uluslararası öğrenci değişim programı ile, ve ders yılı süresince gerçekleştirdikleri sayısız sınıf ve okul içi yabancı dil etkinlikleriyle TED Okullarında öğrenilen İngilizcenin farkını ortaya koyar ve yabancı dil öğreniminin aslında nasıl olması gerektiğini gösterirler.